directory
Karnes City track and field athletes compete in Yorktown
Apr 18, 2013 | 644 views | 0 0 comments | 7 7 recommendations | email to a friend | print
The Yorktown Relays on April 4 provided strong competition for Karnes City teams before last Wednesday’s and Thursday’s District 28-2A Meet.

Varsity Boys ~ 2nd Place Team

Shot Put: Zack Pawelek, 1st

Discus: Steven Starnes, 6th

Triple Jump: Paul Kinney, 2nd

Pole Vault: Garrett Willett, 2nd

3200 M Run: Tomas Perales, 6th

400 M Relay: David Glenn, Paul Kinney, Dontrell Lyons, Kenneth Glenn, 1st

100 M Dash: Kenneth Glenn, 2nd

800 M Relay: David Glenn, Paul Kinney, Kenneth Glenn, Dontrell Lyons, 1st

400 M Dash: Collin Lybarger, 3rd

200 M Dash: Dontrell Lyons, 1st   Paul Kinney, 2nd

1600 M Run: Tomas Perales, 5th

JV Boys ~ 3rd Place Team

Shot Put: Trent Enriquez, 5th

Discus: Trent Enriquez, 1st

Long Jump: Mo Blanco, 1st    Chris Brambila, 4th

Triple Jump: Mo Blanco, 1st

400 M Relay: Mo Blanco, Dylan Lopez, Jacob Janysek, Chris Brambila, 1st

800 M Run: Ty Burson, 1st

100 M Dash: Dylan Lopez, 1st  Mo Blanco, 3rd

800 M Relay: Mo Blanco, Dylan Lopez, Jacob Janysek, Chris Brambila, 3rd

400 M Dash: Ty Burson, 5th

200 M Dash: Chris Brambila, 3rd

Varsity Girls ~ 3rd Place Team

Shot Put: Khadeshia Hopkins, 5th

Discus: Khadeshia Hopkins, 6th

Triple Jump: Kassidy Dziuk, 5th

3200 M Run: Kristina Sauceda, 2nd

400 M Relay: JuliAnn Chesser, Caley Jackson, Alex Benavides, Katy Gotthardt, 5th

800 M Run: Jordan Garcez, 3rd   Clara Gotthardt, 5th

100 M Dash: Katy Gotthardt, 4th   Alex Benavides, 5th   JuliAnn Chesser, 6th

800 M Relay: Lauren Kelley, Kassidy Dziuk, Caley Jackson, Shelby Lybarger, 5th

400 M Dash: Katy Gotthardt, 1st

200 M Dash: Shelby Lybarger, 3rd  Lauren Kelley, 4th

1600 M Run: Kristina Sauceda, 2nd   Clara Gotthardt, 4th   Jordan Garcez, 5th

1600 M Relay: Patricia Lara, Kassidy Dziuk, Kristina Sauceda, Clara Gotthardt, 6th

JV Girls ~ 3rd Place Team

Shot Put: Miah Jalufka, 5th

Discus: Miah Jalufka, 3rd

Long Jump: Stacia Estrada, 4th

400 M Relay: Stacia Estrada, Emily Valdez, Elena Valdez, Seande Goodhue, 2nd

100 M Hurdles: Daryn Morales, 2nd

100 M Dash: Stacia Estrada, 5th   Seande Goodhue, 6th

800 M Relay: Stacia Estrada, Emily Valdez, Elena Valdez, Seande Goodhue, 3rd

300 M Hurdles: Daryn Morales, 2nd

200 M Dash: Elena Valdez, 5th
Comments
(0)
Comments-icon Post a Comment
No Comments Yet